Gävle Söder

Brunnsgatan 51A

41,5 KVM 2 rum och kök 1.175.000 kr
Ansvarig Mäklare Eva-karin bergman

Kort information

Typ av egendom

Bostadsrätt

Boarea

41,5 kvm , enl. bostadsrättsföreningen

Antal rum

2 st , varav 1 st sovrum Mer fakta

Visning

Visning fredag 25 juli Ring 026-12 15 15 eller maila info@bergmansmaklarbyra.se för bokning av tid! Se över lånelöftet innan.

Pris

1.175.000 kr

Nytt -23 duschrum! Attraktivt belägen & välplanerad tvåa med nytt -20 kök, granne med två parker

Nytt -23 duschrum! Attraktivt belägen och mycket välplanerad tvårummare med nytt -20 kök. Här bor du lugnt, granne med två parker och närhet till Södermalmstorg med butiker och restauranger

Genomgående i hela lägenheten är det ca 2.70 meter i takhöjd och breda fönsterbrädor i sten. Totalrenoverat -23(!) duschrum med plats för egen tvättmaskin. Hall med modern, öppen planlösning och klinkergolv genomgående med köket. Nytt -20 kök med integrerad diskmaskin och ny -21 rostfri kyl/frys och spis med häll. Separat sovrum med ny skjutdörrsgarderob. Ekparkettgolv i vardagsrummet.

Genomgående renoverad fastighet 2006 och framåt. Övernattningslägenhet finns för hitresande gäster.

Varmt välkommen - En riktig söderpärla

Se mer på filmen - klicka på videosymbolen

Ansvarig Mäklare

Eva-Karin Bergman

Fastighetsmäklare
0708-353540
evakarin@bergmansmaklarbyra.se



MÄKLARE

Felicia Olsson

Fastighetsmäklare
0708-350109
felicia@bergmansmaklarbyra.se

Rumsbeskrivning

Sovrum

Längre in till höger ligger ett sovrum med nyare skjutdörrsgarderob.

Hall

När du klivit in i lägenheten möts du av ljuset som flödar från två håll i den öppna planlösningen med ca 2.70 meter i takhöjd. I hallen genomgående med köket ligger ett klinkergolv.

Vardagsrum

Till vänster från hallen ligger ett vardagsrum med trägolv i ek och fin fönsterbräda i sten som i alla rum.

Kök

Med öppen planlösning från hallen ligger ett ljust nytt -20 kök. Köket är utrustat med integrerad diskmaskin, fläkt, rostfri kyl/frys och spis med häll.

Duschrum

Rakt fram i hallen ligger ett totalrenoverat -23 duschrum med handdukstork, ny kommod och spegelskåp. I duschrummet finns plats för egen tvättmaskin för den som önskar.

Kort information

Typ av egendom

Bostadsrätt

Lägenhetsnummer:

31

Gatuadress

Brunnsgatan 51A, 80252 Gävle

Område

Gävle Söder

Boarea

41,5 kvm , enl. bostadsrättsföreningen

Antal rum

2 st , varav 1 st sovrum

Våningsplan:

2

Tillträde

Enligt överenskommelse

Filer

Ekonomi:

  • Andelstal insats: 0,025071
  • Andelstal avgift: 0,025071
Månadskostnad:

3.828 kr/mån

Ingår i avgiften:
  • Uppvärmning
  • Vatten
  • Kabel-tv
Driftkostnad:

Hushållsel: 3.600 kr/år

Total driftskostnad: 3.600 kr/år

Pantsättning

är inte pantsatt

Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekalkyl.

Föreningsuppgifter

Bostadsrättsförening

HSB Brf Stralsund

Typ av förening

Bostadsrättsförening

Antal lägenheter i föreningen

39

Byggnadsår

1942

Allmän information

För vidare information gällande föreningen och dess ekonomi vänligen kontakta föreningen på mail: brfstralsund@gmail.com.

TV/Internet

Tele2:s basutbud ingår i månadsavgiften/Tele2:s tre hål i väggen alternativt fiber från Telenor.

Övriga utrymmen i föreningen

Det finns två förråd i källaren varav ett större. Det finns också cykelförråd och tvättstuga i föreningen.

Energiprestanda

136 kwt/kvm/år

Energideklaration utförd

2018-10-04

Energistatus

Energideklaration är utförd

Energiklass

E

Film

Läge

Områdesbeskrivning

Gävle centrum delas av Gavleån som rinner igenom hela stadskärnan. I folkmun bor du på Söder eller Norr, och de två ”stadsdelarna” i centrum skiljer sig en del åt – trots att du i dem båda bor mitt i stan. Söder är en stadsdel med nyare bebyggelse som pulserar av liv, även på kvällstid. Sveriges Fängelsemuseum ligger på söder intill Gävle slott. Här kan du gå på utställningar och besöka fängelsehålor som byggdes redan på 1500-talet. Stadsbiblioteket ligger vid slottstorget.
Här finns restaurangerna! Längs den södra delen av Kungsgatan finns mängder av affärer, restauranger krogar och pubar som passar alla smaker. Den här delen av stan pulserar från morgon till kväll. Inför jul ställer man sedan 1966 upp en stor julbock i halm på slottstorget. Julbocken är på senare tid en världskändis och har blivit lite av en symbol för Gävle.