Stigslund
Furumovägen 39B
Kort information
Typ av egendomBostadsrätt
Boarea
87 kvm , enl. bostadsrättsföreningenAntal rum
4 st , varav 3 st sovrum Mer faktaPris
2.195.000 krMed egen(!) carport intill entréaltanen har du ett bekvämt & lättskött radhus med nytt kök & badrum
Med egen(!) carport intill entréaltanen och nytt kök och badrum har du här ett bekvämt och lättskött radhus beläget i barnvänligt område med direkt närhet till barnomsorg och välsorterad matbutik. Närhet till trevliga motionsområden och hela arenaområdet som utvecklas hela tiden.
Gott om sällskapsytor, lätt att ändra om till tre sovrum uppe (se alternativ planritning) och vardagsrum nere. Totalrenoverat duschrum med kakel på väggarna och klinker med värme, på golvet. I taket är det infällda spotlights. Duschrummet är utrustat med ny tvättmaskin och handdukstork kopplad till det vattenburna systemet. Nytt rymligt kök med gott om skåp, köksö och såväl rostfria som integrerade maskiner. Hall med klinker i entrén. Bra förrådsmöjligheter på den egna entrégården. TV/bredband ingår i månadsavgiften
Varmt välkommen - Välskött förening med bl. a. nya fönster, lekplatser och närhet till motionsspår.

Ansvarig Mäklare
Eva-Karin Bergman
Fastighetsmäklare
0708-353540
evakarin@bergmansmaklarbyra.se

MÄKLARE
Felicia Olsson
Fastighetsmäklare
0708-350109
felicia@bergmansmaklarbyra.se
Rumsbeskrivning
Hall
När du passerat carporten och framsidans altan och klivit in står du i en öppen hall med två garderober med överskåp. Vidare in i hall och kök ligger en gäst-WC under trappan.
Kök
Öppet från hallen ligger ett kök med ny inredning och modern planlösning. Köket är utrustat med spishäll, integrerad diskmaskin, kyl/frys, inbyggd ugn och mikro i arbetshöjd.
Sovrum/matrum/allrum
Vidare förbi köket rakt fram till höger ligger ett rum insynsskyddat och lugnt mot baksidans inglasade uterum.
Sovrum/kontor
Vidare förbi köket rakt fram ligger ett idag kontor med utgång till det inglasade uterummet med trätrall och skjutbara väggar mot baksidan. Här har många i föreningen öppnat upp till ett vardags-/teverum.
Övervåning - Vardagsrum
När du kommit uppför trappan ligger ett stort vardagsrum med fransk balkong mot baksidan. En hel fönstervägg ger ett ljust och härligt intryck. Här är lätt att ändra om till två sovrum (se alternativ planlösning) om vardagsrum nere önskas.
Duschrum
Rakt fram när du kommit uppför trappan ligger ett totalrenoverat -15 duschrum med kakel på väggarna och klinker med värme på golvet. Duschrummet är utrustat med egen(!) tvättmaskin, duschvägg, och handdukstork med vattenburet system.
Sovrum
Till höger på övervåningen ligger ett sovrum. I anslutning till sovrummet ligger en rymlig klädkammare med hängare och hyllor samt ett fönster.
Kort information
Typ av egendom
BostadsrättLägenhetsnummer:
41Gatuadress
Furumovägen 39B, 80641 GävleOmråde
StigslundBoarea
87 kvm , enl. bostadsrättsföreningenAntal rum
4 st , varav 3 st sovrumTillträde
Enligt överenskommelseEkonomi:
- Andelstal: 2,38088
- Andelstal avgift: 2,38095
Månadskostnad:
5.000 kr/mån
Ingår i avgiften:- Uppvärmning
- Vatten
- Internet
- Kabel-tv
Driftkostnad:
Hushållsel: 3.120 kr/år
Försäkringskostnad: 1.200 kr/år
Total driftskostnad: 4.320 kr/år
är pantsatt
Föreningsuppgifter
Riksbyggen Brf Furubo
Bostadsrättsförening
1960
För vidare information gällande föreningen och dess ekonomi vänligen kontakta ordförande Jan Erlandsson 073-0335541.
Com hem/Com hems tre hål i väggen.
Renovering av vattenstammar - Proline 1998
Nya fönster 2000
Nya lås 2003
Nya gungor och klätterställning 2003
Ombyggnation/tilläggsisolering tak 2009
Intill carporten ligger ett bra förråd med el som en gång i tiden varit en lite butik. Förrådsskåp vid entréaltanen.
Det finns lekplats i direkt anslutning på husets baksida och gemensam tvättstuga i föreningen.
185 kwt/kvm/år
2012-02-29
Energideklaration är utförd
Film
Läge
Områdesbeskrivning
Stigslund är en etablerad stadsdel, ett par kilometer från Gävle centrum. I stadsdelen, som byggdes i huvudsak på slutet av 50- och början av 60-talet, ligger många fastigheter uppe på den så kallade Stigshöjden. Från de högre husen i de centrala delarna har man därmed en fantastisk utsikt över horisonten.
Stigslund är en stadsdel med lika nära till Gävle stad som till skogen. Många av husen har den riktiga storskogen i ryggen, och där finns både rekreationsområden och elljusspår. Samtidigt tar det inte mer än en kvart att cykla längs den omtalade "trav-rakan" och in till Gävles centrala delar. Välrenommérad skola och förskola, Stigslund Skola.
Konsum Triangeln och Lidl beläget i Stigslund. ICA i "grannbyn" Strömsbro. I Stigslund finns också flertalet restauranger som erbjuder thailändsk mat, pizza, á la carte, etc.
I Stigslund bor du också granne med hjärtat för Gävles idrotter, Gavlehov. Där har du bland annat tillgång till Brynäs IF:s hockeymatcher och fotboll på Gefle IF:s nybyggda fotbollsarena. Området har nu förstärkts med friitdrotts- och sportarena samt friluftsområde. Området har även nära till flertalet badplatser, bl.a. i Testeboån i Forsby och Strömsbro.