Bomhus
Hövdingavägen 15B
Kort information
Typ av egendomBostadsrätt
Boarea
109,5 kvm , enl. bostadsrättsföreningenAntal rum
4 st , varav 3 st sovrum Mer faktaPris
1.500.000 krVill du bo i bostadsrättsradhus med garageplats, i lugnt och familjärt område?
Varmt välkommen till Hövdingavägen 15B och detta bostadsrättsradhus med lättskött tomt! Två stora altaner varav en inglasad, vilket förlänger utesäsongen och bjuder in till härliga sällskapsytor. Garageplats i länga ingår i månadsavgiften!
Via altanen på framsidan kommer du in på entréplan där du hittar en hall, en tvättstuga, ett duschrum, ett rymligt kök, ett vardagsrum med utgång till baksidans inglasade altan och ett sovrum. En trappa upp finns en klädkammare, två sovrum och ett badrum. Genomgående enhetliga laminatgolv och fräscha ytskikt i sobra toner. I anslutning till entrén hittar du ett rymligt förråd.
Bra läge i området med närhet till lekplats och gemensamma grönytor. Attraktiv och välskött bostadsrättsförening med tillgång till tvättstuga, föreningslokal och bastu. Här bor du i ett lugnt område med närhet till förskolor, skolor, busshållplatser och grönområden. För den hurtige finns cykelväg hela vägen in till centrala Gävle, alternativt ca 7 min med bil.
Rumsbeskrivning
Hall
Via den stora och välkomnande altanen kommer du in i en hall med möjlighet till avhängning.
Tvättstuga
Rakt fram från entrén ligger en tvättstuga med tvättmaskin (-18), tvättställ och extra kyl/frys. Ljusinsläpp från fönster och klinkergolv.
Duschrum/WC
Vidare till vänster om hallen ligger ett duschrum (-06/07) utrustat med WC, handfat, spegelskåp, duschhörna och kaklade väggar.
Kök
Rakt fram från hallen ligger ett rymligt kök (-13) med svart mosaikkakel som stänkskydd och grått klinkergolv. Utrustat med induktionshäll (-21), ugn, fläkt, diskmaskin, fullstor kyl och frys. Samtliga vitvaror (förutom induktionshäll) är från 2013. Plats för matgrupp.
Vardagsrum
Vidare till höger om hallgången ligger ett stort vardagsrum. Här finns plats för soffgrupp och matgrupp om så önskas. Från vardagsrummet kan du kliva ut på den inglasade altanen och vidare ut på gräsmattan.
Sovrum
Direkt till höger om hallen ligger ett sovrum med plats för dubbelsäng.
Sovrum
Via trappan når du den övre hallen, där du hittar en klädkammare. Direkt till vänster om trappan ligger ett sovrum med mönstrad fondvägg.
Sovrum
Vidare till vänster från trappan ligger ett stort sovrum med skjutdörrsgarderober längs med ena väggen.
Badrum/WC
Rakt fram från trappan ligger ett badrum (-16/17) med kaklade väggar. Här finns badkar, WC, handfat och spegelskåp. Härligt ljusinsläpp från fönster.
Kort information
Typ av egendom
BostadsrättLägenhetsnummer:
26Gatuadress
Hövdingavägen 15B, 80432 GävleOmråde
BomhusBoarea
109,5 kvm , enl. bostadsrättsföreningenAntal rum
4 st , varav 3 st sovrumTillträde
Enligt överenskommelseEkonomi:
- Andelstal: 1,23440
- Andelstal insats: 1,23441
- Andelstal avgift: 1,25286
- Reparationsfond: 643 kr, kontrollerat: 2021-07-01
Månadskostnad:
6.118 kr/mån
Ingår i avgiften:- Uppvärmning: Ja
- Vatten ingår: Nej
- Internet ingår: Nej
- Kabel-tv ingår: Nej
Driftkostnad:
Hushållsel: 4.800 kr/år
Försäkringskostnad: 2.400 kr/år
Vatten: 4.440 kr kr/år
Kabel-TV: 1.200 kr kr/år
Total driftskostnad: 12.840 kr/år
Garageplats i länga ingår i månadsavgiften!
är pantsatt
Föreningsuppgifter
Riksbyggen Gävlehus nr 20
Bostadsrättsförening
98
1982
För vidare information gällande föreningen och dess ekonomi vänligen kontakta ordförande Thomas Godin 076-947 40 20.
Fiber alternativt ComHem
Eget förråd vid entrén. Garageplats i länga ingår! I föreningen finns samlingslokal, bastu och tvättstuga.
2020: Fiber
2017-19: Målade fasader
2014: Målat dörrar
2013: Nya lås, Nya garageportar
2009: Renovering av kvarterslokal
För mer information, se föreningens årsredovisning.
Garageplats i länga ingår i månadsavgiften!
2018-11-02
Energideklaration är utförd
E
186
Film
Läge
Områdesbeskrivning
Bomhus är en stadsdel belägen ca 5 km från innerstan i östra Gävle. I norra delen finns sedan år 1899 Korsnäs AB:s fabriker (numera Billerud Korsnäs). Bomhus fick sitt namn när fortifikationsdirektör Gabriel Cronstedt år 1742 lämnade ett förslag att stänga av vattenleden vid Fredriksskans med bommar, för att förhindra ryssarnas befarade landstigningar i Gävlebukten. Korsnäs sågverk flyttade år 1899 från Korsnäs invid Falun till kusten vid Gävle – platsen kom att kallas Kastet. Området vid Kastet växte på kort tid från äng och fäbodvall till ett helt bosamhälle på grund av sågverksflytten. Bomhus rektorsområde omfattar (2008) grundskolorna: Vikingaskolan, Lillhagsskolan, Kastets skola, Källmursskolan och Källöskolan som 2013 slogs ihop med Källmursskolan. De gamla lokalerna revs efter flytten. Den del av Bomhus som heter Sikvik är alltjämt ett fiskeläge med aktiva yrkesfiskare. Sikvik var innan Korsnäs AB:s fabriker anlades ett av norrlandskustens fiskrikaste områden. Bomhus träkyrka är över 100 år gammal. Sedan år 1993 finns även Björsjökyrkan. Den lokala idrottsklubben IK Huge har haft vissa framgångar genom åren. Bland annat har klubben varit svenska mästare i bandy år 1939 och år 1940, och spelat i hockeyallsvenskan åren 1949–1953. I Bomhus finns ett flertal fornlämningar, bland annat rösen från bronsåldern och det så kallade Signalberget.